Mısır, Kral II. Ramses’in çalınan 3 bin 400 yıllık heykelini geri aldı

Heykel şu anda Kahire’deki Mısır Müzesi’nde ama sergilenmiyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada, eserin restore edileceği belirtildi.

Reuters’ın haberine göre, söz konusu heykel, otuz yılı aşkın bir süre önce Güney Mısır’daki antik Abydos kentinde yer alan Ramses II tapınağından çalınmıştı. Kesin tarih bilinmiyor ancak Mısır’ın antikaları ülkeye geri gönderme departmanının başında bulunan Shaaban Abdel Gawad, parçanın 1980’lerin sonu veya 1990’ların başında çalındığının tahmin edildiğini söyledi.

Mısırlı yetkililer 2013 yılında eserin Londra’daki bir sergide satışa sunulduğunda fark etti. Antikalar Bakanlığına göre eser, İsviçre’ye ulaşmadan önce başka birçok ülkeye taşınmıştı.
Abdel Gawad, “Bu kafa, Kral II. Ramses’i bir dizi Mısır tanrısının yanında otururken tasvir eden bir grup heykelin parçası.” dedi.

Mısır, hak sahipliğini tesis etmek için İsviçreli yetkililerle işbirliği yaptı. İsviçre, heykeli geçen yıl Bern’deki Mısır büyükelçiliğine devretti ancak Mısır, eseri eve ancak yakın zamanda getirebildi.

Ramses II, eski Mısır’ın en güçlü firavunlarından biriydi. Büyük Ramses olarak da bilinen Mısır’ın Ondokuzuncu Hanedanlığı’nın üçüncü firavunuydu ve MÖ 1279’dan 1213’e kadar hüküm sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x